سایز سینه بند

شاید بسیاری از خانم ها سایز مناسب سوتین برای خود را نمیدانند و همواره از سوتین هایی نامناسب استفاده میکنند که اکثرا باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل:

شل شدن و افتادگی سینه

ایجاد قوز و کمر درد

گرفتگی ماهیچه های گردن و دوش

میگردد که میتواند تبدیل به دشمنی برای هریک از بانوان باشد.

درکل سایز سوتین توسط دو بخش مشخص میگردد:

۱- بندی که دور کمر قرار دارد و دارای گیره است

۲- حرفی لاتین که اندازه کاسه ی سوتین را نشان میدهد.

خیلی ها فکر میکنند محاسبه سایز سوتین کار بسیار دشواریست! اما شما تنها با یک متر معمولی و یک آینه میتوانید سایز سینه های خود را گرفته تا سوتین منطبق و مناسب با آن را انتخاب کنید.

مرحله اول اندازه گیری سایز سوتین:

سایز سوتین

برای شروع لازم است حتما بدون لباس یا با یک لباس بسیار نازک و پارچه ای به کمک آینه یا شخصی که به شما کمک میکند اقدام نمایید. حالا در مقابل آینه یا آن فرد به طوری که دستها موازی و چسبیده به بدن قرار دارند قرار بگیرد.

مرحله دوم اندازه گیری دور سینه:

این اندازه گیری همان اندازه گیری محیط قفسه ی سینه ی شماست که در بسیار از جاها از آن به عنوان سایز سینه ها نیز یاد میشود.این اندازه گیری نیازمند اندازه گیری قسمت بالایی و پایینی پستان هاست. هرکدام از این اعداد دارای دقت بالایی هستند و میتوانید سایز را با استفاده از یکی از آنها و یا با میانگین آنها محاسبه کنید.

محاسبه ی اندازه ی بالایی

متر پارچه ای را دور تا دور بدن قرار دهید (در بالای پستانها در محل زیر بغل) و اندازه ی محیط بدست آمده را با عنوان سایز قسمت بالایی سینه یادداشت کنید. دقت داشته باشید که متر نباید شل و یا بیش از حد کشیده شده باشد و باید کاملا با پوست بدن در تماس باشد. در صورتی که عدد غیرصحیح (برای مثال اعشاری مثل ۸۵.۳) بدست آوردید، آن را به نزدیک ترین عدد صحیح گرد کنید (برای مثال عدد ۸۵.۳ را عدد ۸۵ درنظر بگیرید).

فرمول اندازه گیری سوتین

اندازه گیری سایز سینه

در تصویر فوق، محل محاسبه ی اندازه ی قسمت بالایی سینه با عدد ۱ مشخص شده است.

با توجه به اینکه سایزبندی سوتین بر اساس استانداردهای اروپایی و بین الملل تعیین میشوند بهتر است از واحد اینچ (Inch) بجای سانتی متر استفاده کنید.

محاسبه ی اندازه ی پایینی

بار دیگر متر پارچه ای را دور بدن خود و اینبار زیر پستان قرار دهید. در تصویر بالا محل صحیح اندازه گیری با عدد ۲ مشخص شده است. اگر عدد بدست آمده یک عدد صحیح است ۴ اینچ (معادل ۱۰.۲ سانتی متر) به آن اضافه کنید و اگر عدد بدست آمده یک عدد اعشاری است ۵ اینچ (معادل ۱۲.۷ سانتی متر) به آن بیافزایید. برای مثال اگر پس از اندازه گیری، مقدار بدست آمده ۲۸ اینچ (۷۱.۱ سانتیمتر) بود باید ۴ اینچ به آن اضافه کنید که میشود ۳۲ اینچ (۸۱.۳ سانتی متر) و این همان سایز سینه ی شماست. (سایز ۳۲) این عدد (عدد بدست آمده) را یادداشت کنید.

مرحله سوم اندازه گیری سایز کاسه یا سایز Cup

برای اندازه گیری سایز کاسه (یا همان سایز کاپ) باید دور سینه را در برجسته ترین نقطه ی آن که معمولا نوک سینه است اندازه بگیرید. سپس عدد حاصل را از عددی که در گام قبلی بدست آورده اید (سایز سینه) کم کنید.

محاسبه سایز سوتین

اندازه گیری برجسته ترین نقطه سینه

بنابراین، برای مثال اگر سایز محاسبه شده در این مرحله برابر ۳۴ اینچ (۸۶.۴ سانتیمتر) باشد و سایز محاسبه شده در گام قبلی ۳۲ اینچ (۸۱.۳ سانتیمتر) باشد، تفاضل این دو عدد برابر ۲ اینچ خواهد بود. حال میتوانید با استفاده از عدد بدست آمده و جدول زیر، سایز کاسه ی سوتین مناسب خود را بدست آورید:

۱ اینچ (۲.۵ سانتیمتر) : سایز کاپ A
۲ اینچ (۵.۱ سانتیمتر) : سایز کاپ B
۳ اینچ (۷.۶ سانتیمتر) : سایز کاپ C
۴ اینچ (۱۰.۲ سانتیمتر) : سایز کاپ D
۵ اینچ (۱۲.۷ سانتیمتر) : سایز کاپ E یا همان DD
۶ اینچ (۱۵.۲ سانتیمتر) : سایز کاپ F
۷ اینچ (۱۷.۸ سانتیمتر) : سایز کاپ G
بر اساس مثال قبلی، اختلاف بین دو سایز محاسبه شده ۲ اینچ بود، پس سایز کاپ معادل B خواهد بود و سایز سینه نیز در گام دوم محاسبه شده بود (عدد ۳۲) پس در مجموع سایز کلی به صورت ۳۲B خواهد بود. این عدد معمولا بر روی سوتین درج خواهد شد.

حال شما میتوانید به تنهایی و یا با کمک یکی از دوستانتان سایز درست خود را محاسبه کنید. گرچه این روش دقت بالایی دارد ولی ممکن است گاهی اوقات سوتینی که انتخاب میکنید دقیقا اندازه ی شما نباشد. این امر کاملا شایع است چرا که تمام شرکتها و تولیدی ها اندازه های استاندارد را در نظر نمیگیرند، به علاوه سایز سینه بند شما بر اساس فعالیتهای ورزشی، رژیم غذایی، افزایش سن و … تغییر میابد.

به یاد داشته باشید در افرادی که سایز کاسه بزرگ دارند (معمولا بزرگتر از سایز D)، ممکن است کمی تفاوت در سایز محاسبه شده و سایز واقعی وجود داشته باشد، در این خصوص و در مواردی که سایز انتخاب شده هنوز برای شما مناسب نیست میتوانید به نکات ذکر شده در مطلب “راهنمای انتخاب بهترین و مناسبترین سوتین” مراجعه کنید.